Arra gondoltam, hogy kiemelek a ma politikai-gazdasági képből egy-egy olyan példát, aminek látószögében láthatóvá válik társadalmunk emberre és környezetére ható változásai, aminek előjele lehet pozitív, vagy negatív is, attól függően, milyen látószögből szemlélem. Ezen viszonyításokra eddigi történelmünk ismerete ad tudásalapot, ami ugyan nem enged messzemenő következtetéseket levonni, de alkalmas a ma behatárolására, helyének meghatározására.
Mit is akarok bemutatni? Azokat a változásokat, amik az ember egymásközti és természethez való viszonyának tökélesítését szolgálja. Mert a változásnak akkor van értelme, ha az előbb említettek jobbá teszik azt. Ezt viszont jelentősen befolyásolja a gondolkodó ember egyénisége, amit a profit határoz meg. Mert a profit megtalálja a saját emberét, aki képes végrehajtani akaratát mindenáron. És ebbe, hogy minden áron, csak a képzelet szab határt.
Milyen rendszer alapján teszem? Környezetem közeléből indulva, ami tömegszintre jellemző.
Miért? Mert ami engem érint, az jellemző arra a csoportra. Ha jellemző arra a csoportra, akkor a csoportok összességére is, amit nemzetnek hívunk. A globalizáció hatásaként a földrészre, majd az egész bolygóra, amit az ember benépesít, így adva értéket saját rendszere alapján.
Persze tudva azt, hogy egy kimerevített pillanat fényében csak reá világíthatok, elgondolkoztatva a mindenkori értelem és fantázia szerint, mert ugye, ha veszem a példát; vízcseppekből áll a tenger, viszont egy vízcseppből felépíthetetlen maga a tenger.
Ezek a szösszenetek egyben szórakoztatóak, és tovább gondolandóak az olvasó egyéniségét alapul véve. Értékét nem a benne lévő tudás és ismeretek adják, hanem, mit tud olvasója hasznosítani magára bontva belőle. Ettől függ sikere. Vagy sikertelensége. Tudva azt, amiben vagyok, attól messzebb látni, és észrevenni a benne lévőt nehéz.
Szóval, néked engedem meg, hogy eldöntsd, szócséplés-e, vagy szófosás, esetleg figyelemfelhívó, vagy tovább gondolandó, kell e ez nékünk előjellel.
És mint baró helyeken szokás; folytatása következik! Addig is hagyok időt a testi és szellemi éhség legyőzéséhez való hozzákészülődésnek!
2009-05-20