Hogy miért jutott eszembe a lafonteni igazság formájának szépsége? Talán azért, mert az állatok jellemzőit mindenki ismeri (így azonosítható be a hangya, tücsök, nyúl, farkas, medve, stb.), s ha e mögé rakjuk be az emberi tulajdonság kiemelni akaró szirmait, jobban megérti az ember, mintha azt mondom, a kígyó a sátán eszköze, az ember keresztje meg jézus. (igen, így kisbetűvel, megkülönböztetés helyett, mert az értelem ad néki erőt formájában)
Gondoltam erre, amikor a megyei kórház belgyógyászatán feküdtem egy lelakott kórterem hideg radiátora mellett az októberi csöndben fájdalmaimat tűrve. És néztem a fehér köpenybe bújt gyógyító (mennyit tanul egy ember, hogy elismerjék hitét és tudását, és kinek a pénzén?) haldokló rokona családjának érdekében huszonnégy óra alatt több vizsgálatot végeztetett el, mint esetemben két hét alatt, mert ha kihullik a pénze, érzékenyen érinti a család életben maradó tagjait.
És gondoltam erre, amikor körzeti orvosom kimutatta, hogy nem érdeke hozzájárulni betegségem elviselhetőbbé tételéhez.
És gondoltam erre, ahhoz kéne fordulnom ezek miatt, aki sugallja, megtehetik vélem mindezt felelősségre vonás mentesen.
Persze, ha minden ilyen embert eltiltanának azért, mert szándékosan kárt okoz a maga érdeke szerint, akkor mehetnék én is kuruzslóhoz. Arról nem beszélve, milyen károkat okoz a bizalom szándékos rongálása, és mibe kerül ez az államot fenntartó adófizetőknek.
És sorolhatnám a társadalmi irányító rendszerében dolgozó-követelődző emberi tényező formájának helyeit.
Magyarázni kell-e még, hogy miért jutott eszembe a lafonteni igazság formájának szépsége?
Tényleg nagy tűz kellene?